Skip to content

6515 Blvd East(Unit C0604)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Apr 12, 2024

Property Information

Block5
Lot32
QualifierC0604
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
Description1BR 6D
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage627
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,300
26%
Improvement Value:$49,400
74%
Total Assessment$66,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,509+9.3%
2024$5,041-1.7%
2023$5,129+0.7%
2022$5,093+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft627DeedBook 9817, Page 861Recorded4/24/2024

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft627DeedBook 9332, Page 747Recorded8/16/2018

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 8949, Page 140