Skip to content

6515 Blvd East(Unit C0605)West New York, NJ 07093

Owner
---
Last Sale Price
$284,900
Last Sale Date
Aug 8, 2025

Property Information

Block5
Lot32
QualifierC0605
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
Description1BR 6E
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage520
Acreage0.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$7,500
30%
Improvement Value:$17,500
70%
Total Assessment$25,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,065+4.1%
2024$1,984+3.2%
2023$1,922+0.7%
2022$1,909+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$284,900
Sq Ft520DeedBook 9922, Page 489Recorded8/14/2025

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft520DeedBook 9789, Page 602Recorded12/10/2023

Property Sale

Sale
$52,075
DeedBook 8792, Page 904