Skip to content

6515 Blvd East(Unit C0816)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$89,900
Last Sale Date
Mar 9, 2001

Property Information

Block5
Lot32
QualifierC0816
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
Description1BR 8P
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage520
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,700
23%
Improvement Value:$61,700
77%
Total Assessment$80,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,200+2.0%
2024$6,076-1.7%
2023$6,182+0.7%
2022$6,139+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 5774, Page 49