Skip to content

213 60th StWest New York, NJ 07093

Built 1914
Commercial

Last Sale Price
$338,000
Last Sale Date
Aug 2, 2011

Property Information

Block61
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class46
Description2S-B-1U-OFF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,624
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
40%
Improvement Value:$92,500
60%
Total Assessment$155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,801+4.1%
2024$12,299+3.2%
2023$11,918-16.5%
2022$14,270+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$338,000

From:

To:

Sq Ft3,624DeedBook 8805, Page 572Recorded8/9/2011

Property Sale

Sale
$12,803,268

From:

To:

Sq Ft3,624DeedBook 7146, Page 131NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/6/2003

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5754, Page 270

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5231, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1914