Skip to content

126 58th StWest New York, NJ 07093

Built 1961

Last Sale Price
$609,000
Last Sale Date
Oct 31, 2024

Property Information

Block62
Lot30.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class26
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,156
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
53%
Improvement Value:$42,500
47%
Total Assessment$90,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,940+2.0%
2024$6,801-1.7%
2023$6,920+0.7%
2022$6,872+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$609,000

From:

To:

Sq Ft1,156DeedBook 9863, Page 351Recorded11/25/2024

Property Sale

Sale
$269,750

From:

To:

Sq Ft1,156DeedBook 8736, Page 170Recorded6/15/2010

Property Built

Built

Year Built: 1961