Skip to content

222 58th StWest New York, NJ 07093

Built 1961

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 20, 1991

Property Information

Block63
Lot24.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class46
Description2S-F&B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
36%
Improvement Value:$112,000
64%
Total Assessment$174,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,456+2.0%
2024$13,187-1.7%
2023$13,417+0.7%
2022$13,323+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961