Skip to content

226 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$960,000
Last Sale Date
Aug 5, 2025

Property Information

Block65
Lot7.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class46
Description2S-B&F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,500
46%
Improvement Value:$73,000
54%
Total Assessment$135,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,191+4.1%
2024$10,752+3.2%
2023$10,419+0.7%
2022$10,345+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$960,000
Sq Ft1,860DeedBook 9922, Page 982Recorded8/18/2025

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,860DeedBook 8882, Page 737NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/10/2012

Property Built

Built

Year Built: 1965