Skip to content

6707 Park AveWest New York, NJ 07093

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 7, 2022

Property Information

Block6
Lot21.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,420
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
33%
Improvement Value:$125,600
67%
Total Assessment$188,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,504+2.0%
2024$14,215-1.7%
2023$14,463+0.7%
2022$14,361+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969