Skip to content

5707 Hudson Ave Apt 8West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$14,500
Last Sale Date
May 19, 1999

Property Information

Block70
Lot19.01
QualifierC0008
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,000
40%
Improvement Value:$15,000
60%
Total Assessment$25,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,065+4.1%
2024$1,984+3.2%
2023$1,922+0.7%
2022$1,909+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$14,500
DeedBook 5442, Page 263