Skip to content

5707 Hudson Ave Apt 11West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 5, 2018

Property Information

Block70
Lot19.01
QualifierC0011
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,000
26%
Improvement Value:$35,000
74%
Total Assessment$47,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,624+2.0%
2024$3,552-1.7%
2023$3,614+0.7%
2022$3,588+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 9353, Page 698Recorded10/31/2018

Property Sale

Sale
$122,000

From:

To:

DeedBook 9283, Page 74Recorded2/16/2018

Property Sale

Sale
$20,000

From:

To:

DeedBook 9186, Page 47NU CodeGovernment (15)Recorded3/13/2017