Skip to content

5707 Hudson Ave Apt 14West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$5,700
Last Sale Date
Jul 5, 1999

Property Information

Block70
Lot19.01
QualifierC0014
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,000
25%
Improvement Value:$30,000
75%
Total Assessment$40,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,304+4.1%
2024$3,174+3.2%
2023$3,076+0.7%
2022$3,054+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$5,700
DeedBook 5472, Page 327

Property Sale

Sale
$2,500
DeedBook 4615, Page 287