Skip to content

5707 Hudson Ave Apt 17West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$13,000
Last Sale Date
Jan 18, 2000

Property Information

Block70
Lot19.01
QualifierC0017
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,000
40%
Improvement Value:$15,000
60%
Total Assessment$25,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,065+4.1%
2024$1,984+3.2%
2023$1,922+0.7%
2022$1,909+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 5567, Page 8

Property Sale

Sale
$10,600
DeedBook 5242, Page 209

Property Sale

Sale
$5,200
DeedBook 5132, Page 292

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook 5077, Page 264

Property Sale

Sale
$9,900
DeedBook 4477, Page 179