Skip to content

300 57th Street Apt 5West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Dec 30, 2020

Property Information

Block70
Lot19.02
QualifierC0005
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,000
75%
Improvement Value:$4,000
25%
Total Assessment$16,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,234+2.1%
2024$1,209-1.7%
2023$1,230+0.7%
2022$1,222+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

DeedBook 9532, Page 359NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/25/2021