Skip to content

300 57th Street Apt 9West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$18,000
Last Sale Date
Aug 11, 1999

Property Information

Block70
Lot19.02
QualifierC0009
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,000
48%
Improvement Value:$13,000
52%
Total Assessment$25,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,065+4.1%
2024$1,984+3.2%
2023$1,922+0.7%
2022$1,909+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 5498, Page 327

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 4892, Page 303