Skip to content

5704 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$13,000,000
Last Sale Date
Sep 10, 2021

Property Information

Block71
Lot1.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
47%
Improvement Value:$171,200
53%
Total Assessment$321,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,528+4.1%
2024$25,487+3.2%
2023$24,697+0.7%
2022$24,524+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$13,000,000

From:

To:

DeedBook 9607, Page 805NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/20/2021