Skip to content

5612 Hudson Ave(Unit C0023)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Aug 20, 2024

Property Information

Block74
Lot4
QualifierC0023
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,400
49%
Improvement Value:$19,400
51%
Total Assessment$37,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,122+4.1%
2024$2,999+3.2%
2023$2,906+0.7%
2022$2,886+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 9850, Page 874Recorded9/27/2024

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 8227, Page 295