Skip to content

5616 Hudson Ave(Unit C0012)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Dec 14, 2009

Property Information

Block74
Lot5
QualifierC0012
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO & STORAGE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
80%
Improvement Value:$5,000
20%
Total Assessment$25,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,065+4.1%
2024$1,984+3.2%
2023$1,922+0.7%
2022$1,909+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 8705, Page 423