Skip to content

314 56th StWest New York, NJ 07093

Built 1959

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Sep 4, 2008

Property Information

Block79
Lot22.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class46
Description2 1/2S-BF-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,436
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
43%
Improvement Value:$84,000
57%
Total Assessment$146,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,297+2.0%
2024$11,071-1.7%
2023$11,264+0.7%
2022$11,185+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,436DeedBook 8605, Page 194Recorded9/10/2008

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft2,436DeedBook 7610, Page 33Recorded7/11/2005

Property Built

Built

Year Built: 1959