Skip to content

441-57th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$647,500
Last Sale Date
Aug 8, 2017

Property Information

Block80
Lot4.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,624
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
42%
Improvement Value:$87,500
58%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,567+2.0%
2024$11,336-1.7%
2023$11,534+0.7%
2022$11,453+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$647,500

From:

To:

Sq Ft2,624DeedBook 9231, Page 232Recorded8/22/2017

Property Built

Built

Year Built: 1899