Skip to content

421 55th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$198,000
Last Sale Date
Jul 25, 2003

Property Information

Block84
Lot12.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class26
Description2S-F-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,500
46%
Improvement Value:$44,800
54%
Total Assessment$83,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,423+2.0%
2024$6,295-1.7%
2023$6,405+0.7%
2022$6,360+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 7134, Page 194

Property Sale

Sale
$198,000

From:

To:

Sq Ft1,104DeedBook 7134, Page 194NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/22/2003

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5949, Page 322

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5208, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1899