Skip to content

419 55th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 13, 2025

Property Information

Block84
Lot12.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class26
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
54%
Improvement Value:$23,000
46%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,856+2.1%
2024$3,779-1.7%
2023$3,845+0.7%
2022$3,818+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,104DeedBook 9341, Page 770Recorded9/20/2018

Property Built

Built

Year Built: 1899