Skip to content

5202 Fairview TerrWest New York, NJ 07093

Built 2002

Last Sale Price
$336,000
Last Sale Date
Jul 16, 2001

Property Information

Block85
Lot2.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description2F-2U-ATT GAR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,900
45%
Improvement Value:$90,000
55%
Total Assessment$164,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,715+2.0%
2024$12,462-1.7%
2023$12,679+0.7%
2022$12,590+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$336,000
DeedBook 5840, Page 37

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 5568, Page 306