Skip to content

6601 Bdwy Apt A-5West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Sep 27, 2023

Property Information

Block9
Lot4
QualifierC0015
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
Description3 RMS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,400
48%
Improvement Value:$15,600
52%
Total Assessment$30,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,478+4.1%
2024$2,381+3.2%
2023$2,307+0.7%
2022$2,291+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

DeedBook 9782, Page 289Recorded10/30/2023

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 8681, Page 244