Skip to content

197 Asbury-West PortalAsbury, NJ 08802

Built 1965

Last Sale Price
$331,000
Last Sale Date
Dec 13, 2004

Property Information

Block31
Lot10.03
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,220
Acreage1.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,900
39%
Improvement Value:$221,000
61%
Total Assessment$364,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,297+3.9%
2024$7,984+3.8%
2023$7,691+0.9%
2022$7,625+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$331,000

To:

Sq Ft1,220DeedBook 2110, Page 833

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 1111, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1965