Skip to content

265 Asbury-West PortalAsbury, NJ 08802

Built 1987

Last Sale Price
$389,900
Last Sale Date
Jun 11, 2018

Property Information

Block32
Lot10.01
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2SF-2UG
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage3,016
Acreage5.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,300
33%
Improvement Value:$402,100
67%
Total Assessment$603,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,869+3.9%
2024$11,421+3.8%
2023$11,002+0.9%
2022$10,908+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$389,900

From:

To:

Sq Ft3,016DeedBook 2439, Page 887Recorded6/20/2018

Property Sale

Sale
$263,500
DeedBook 1084, Page 486

Property Built

Built

Year Built: 1987