Skip to content

245 Asbury-West PortalAsbury, NJ 08802

Built 1972

Last Sale Price
$306,250
Last Sale Date
Jun 25, 2020

Property Information

Block32
Lot16.02
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SB2G
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage1,741
Acreage1.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,100
36%
Improvement Value:$270,200
64%
Total Assessment$422,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,151+3.9%
2024$7,843+3.8%
2023$7,556+0.9%
2022$7,491+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$306,250

To:

Sq Ft1,741DeedBook 2499, Page 496

Property Sale

Sale
$208,650
DeedBook 2005, Page 655

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 1028, Page 549

Property Built

Built

Year Built: 1972