Skip to content

533 Ludlow Station RoadAsbury, NJ 08802

Built 1977

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
May 16, 2002

Property Information

Block32
Lot30.04
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage1,056
Acreage5.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,200
48%
Improvement Value:$203,500
52%
Total Assessment$393,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,473+3.9%
2024$8,154+3.8%
2023$7,855+0.9%
2022$7,787+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,056DeedBook 2038, Page 85

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 1073, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 1977