Skip to content

450 Mine RoadAsbury, NJ 08802

Built 1976

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Oct 28, 1999

Property Information

Block32
Lot33.04
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR1.5
Sq Footage1,713
Acreage1.76

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$168,400
35%
Improvement Value:$312,900
65%
Total Assessment$481,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,627+3.9%
2024$9,264+3.8%
2023$8,924+0.9%
2022$8,847+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,713DeedBook 1224, Page 982

Property Built

Built

Year Built: 1976