Skip to content

420 Mine Road(Block 32 Lot 46.02)Asbury, NJ 08802

Built 2004
Farm (Regular)

Last Sale Price
$965,000
Last Sale Date
Aug 14, 2020

Property Information

Block32
Lot46.02
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage5,502
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,000
17%
Improvement Value:$770,800
83%
Total Assessment$928,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,688+3.9%
2024$25,681+3.8%
2023$24,739+0.9%
2022$24,526+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$965,000

To:

Sq Ft5,502DeedBook 2505, Page 654

Property Sale

Sale
$999,999
DeedBook 2212, Page 774

Property Built

Built

Year Built: 2004