Skip to content

397 Mine RoadAsbury, NJ 08802

Built 1952

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
May 3, 2017

Property Information

Block33
Lot8
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 2G
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage1,404
Acreage1.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,100
36%
Improvement Value:$300,500
64%
Total Assessment$468,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,408+3.9%
2024$7,128+3.8%
2023$6,867+0.9%
2022$6,808+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,612DeedBook 2402, Page 442

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 2253, Page 83

Property Sale

Sale
$72,240
DeedBook 1038, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1952