Skip to content

634 Fox Farm RoadAsbury, NJ 08802

Built 1975

Last Sale Price
$383,000
Last Sale Date
Jan 4, 2012

Property Information

Block34
Lot17.02
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage1,834
Acreage1.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$167,600
28%
Improvement Value:$436,900
72%
Total Assessment$604,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,246+3.9%
2024$9,860+3.8%
2023$9,498+0.9%
2022$9,416+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$383,000

To:

Sq Ft1,834DeedBook 2281, Page 397

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 2093, Page 432

Property Built

Built

Year Built: 1975