Skip to content

512 Ludlow Station RdAsbury, NJ 08802

Built 1977

Last Sale Price
$292,000
Last Sale Date
Jun 23, 2003

Property Information

Block39
Lot19.08
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage1,582
Acreage1.71

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,400
33%
Improvement Value:$343,800
67%
Total Assessment$513,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,906+3.9%
2024$7,608+3.8%
2023$7,329+0.9%
2022$7,266+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$292,000

To:

Sq Ft1,582DeedBook 2068, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1977