Skip to content

580 Ludlow Station RdAsbury, NJ 08802

Built 1993

Last Sale Price
$68,500
Last Sale Date
Dec 29, 1992

Property Information

Block40
Lot1.04
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,688
Acreage2.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,600
30%
Improvement Value:$407,100
70%
Total Assessment$581,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,784+3.9%
2024$10,377+3.8%
2023$9,996+0.9%
2022$9,910+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$68,500

To:

Sq Ft2,688DeedBook 1083, Page 221