Skip to content

578 Ludlow Station RdAsbury, NJ 08802

Built 1994

Last Sale Price
$64,900
Last Sale Date
Jan 31, 1994

Property Information

Block40
Lot1.06
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage3,024
Acreage1.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,800
25%
Improvement Value:$487,400
75%
Total Assessment$654,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,420+3.9%
2024$11,951+3.8%
2023$11,513+0.9%
2022$11,414+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$64,900

To:

Sq Ft3,024DeedBook 1104, Page 887

Property Built

Built

Year Built: 1994