Skip to content

452 Charlestown RoadHampton, NJ 08827

Built 1830

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Oct 18, 1996

Property Information

Block43
Lot20
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2FS
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage2,640
Acreage2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,300
27%
Improvement Value:$451,900
73%
Total Assessment$617,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,534+3.9%
2024$11,098+3.8%
2023$10,691+0.9%
2022$10,599+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$209,000

To:

Sq Ft2,640DeedBook 1155, Page 1068

Property Built

Built

Year Built: 1830