Skip to content

440 Charlestown RoadHampton, NJ 08827

Built 1954

Last Sale Price
$264,000
Last Sale Date
Nov 6, 1991

Property Information

Block43
Lot23
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage3,116
Acreage6.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$221,000
38%
Improvement Value:$358,400
62%
Total Assessment$579,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,150+3.9%
2024$11,691+3.8%
2023$11,262+0.9%
2022$11,165+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$264,000

To:

Sq Ft3,116DeedBook 1064, Page 729

Property Built

Built

Year Built: 1954