Skip to content

102 Blossom RoadHampton, NJ 08827

Built 1965

Last Sale Date
Jul 1, 1988

Property Information

Block43
Lot36
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1.5S
Dwellings1
ZoningR1.5
Sq Footage---
Acreage2.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,800
29%
Improvement Value:$437,800
71%
Total Assessment$616,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,946+3.9%
2024$9,571+3.8%
2023$9,220+0.9%
2022$9,141+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 1011, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1965