Skip to content

100 Blossom RoadHampton, NJ 08827

Built 1965

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Feb 1, 2019

Property Information

Block43
Lot36.01
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
DescriptionF
Dwellings1
ZoningR1.5
Sq Footage1,780
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,200
27%
Improvement Value:$310,900
73%
Total Assessment$428,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,842+4.9%
2024$8,433+3.8%
2023$8,123+0.9%
2022$8,054+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft1,780DeedBook 2460, Page 859

Property Built

Built

Year Built: 1965