Skip to content

439 Charlestown RoadHampton, NJ 08827

Built 1974

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
Aug 18, 1995

Property Information

Block44
Lot13.01
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
ZoningR1.5
Sq Footage2,184
Acreage1.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,400
27%
Improvement Value:$415,600
73%
Total Assessment$568,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,670+3.9%
2024$10,267+3.8%
2023$9,891+0.9%
2022$9,806+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$222,000

To:

Sq Ft2,184DeedBook 1132, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1974