Skip to content

1 Creveling RoadBloomsbury, NJ 08804

Built 1999

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 25, 1999

Property Information

Block5
Lot2.01
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage2,688
Acreage3.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$151,700
28%
Improvement Value:$387,500
72%
Total Assessment$539,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,944+3.9%
2024$11,493+4.5%
2023$10,999+0.9%
2022$10,905+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft2,688DeedBook 1217, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 1102, Page 322