Skip to content

5 Creveling RoadBloomsbury, NJ 08804

Built 2000

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Sep 6, 2013

Property Information

Block5
Lot2.03
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage2,532
Acreage3.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,500
30%
Improvement Value:$344,300
70%
Total Assessment$494,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,732+3.9%
2024$10,327+3.8%
2023$9,948+0.9%
2022$9,863+2.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft2,588DeedBook 2328, Page 772

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 2232, Page 935

Property Sale

Sale
$252,900
DeedBook 1244, Page 790

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 1102, Page 322