Skip to content

11 Creveling RoadBloomsbury, NJ 08804

Built 1995

Last Sale Price
$259,000
Last Sale Date
Aug 28, 1998

Property Information

Block5
Lot2.06
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage2,568
Acreage3.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,000
33%
Improvement Value:$338,100
67%
Total Assessment$508,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,664+1.7%
2024$11,468+3.8%
2023$11,048+0.9%
2022$10,953+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$259,000

To:

Sq Ft2,568DeedBook 1194, Page 959

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 1102, Page 322