Skip to content

269 Turkey Hill RoadBloomsbury, NJ 08804

Built 1981

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Jul 6, 1986

Property Information

Block6
Lot25.05
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR1.5
Sq Footage1,880
Acreage1.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$161,400
32%
Improvement Value:$342,800
68%
Total Assessment$504,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,187+3.4%
2024$8,884+3.8%
2023$8,558+0.9%
2022$8,485+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$183,000

To:

Sq Ft1,880DeedBook 967, Page 1044

Property Built

Built

Year Built: 1981