Skip to content

277 County Route 579Bethlehem Twp, NJ

Built 1950

Last Sale Price
$333,000
Last Sale Date
Nov 18, 2015

Property Information

Block6
Lot34
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1FS
Dwellings1
ZoningR1.5
Sq Footage1,858
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,600
43%
Improvement Value:$208,800
57%
Total Assessment$365,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,884+3.9%
2024$8,549+3.8%
2023$8,235+0.9%
2022$8,164+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$333,000

To:

Sq Ft1,858DeedBook 2367, Page 315

Property Sale

Sale
$104,900
DeedBook 1094, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1950