Skip to content

19 Bridle PathAsbury, NJ 08802

Built 1995

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Sep 9, 1998

Property Information

Block8
Lot12.11
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage2,672
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,000
27%
Improvement Value:$468,300
73%
Total Assessment$644,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,173+3.9%
2024$12,676+3.8%
2023$12,211+0.9%
2022$12,106+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$312,000

To:

Sq Ft2,672DeedBook 1202, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1995