Skip to content

34 Jockey Hollow RdAsbury, NJ 08802

Built 1994

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
May 18, 2018

Property Information

Block8
Lot12.14
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage2,045
Acreage1.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,900
36%
Improvement Value:$326,000
64%
Total Assessment$508,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,055+3.9%
2024$11,600+3.8%
2023$11,175+0.9%
2022$11,079+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,045DeedBook 2437, Page 226Recorded5/23/2018

Property Sale

Sale
$429,000
DeedBook 2104, Page 871

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 1244, Page 67

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 1169, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1994