Skip to content

29 Jockey Hollow RdAsbury, NJ 08802

Built 1994

Last Sale Price
$502,500
Last Sale Date
Nov 1, 2021

Property Information

Block8
Lot12.18
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage2,668
Acreage1.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,700
25%
Improvement Value:$546,000
75%
Total Assessment$728,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,456+3.9%
2024$11,986+3.8%
2023$11,546+0.9%
2022$11,447+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$502,500

To:

Sq Ft2,668DeedBook 2551, Page 862

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,640DeedBook 2333, Page 806Recorded7/3/2014

Property Sale

Sale
$289,618
DeedBook 1119, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1994