Skip to content

11 Bridle PathAsbury, NJ 08802

Built 1996

Last Sale Price
$265,085
Last Sale Date
May 16, 1996

Property Information

Block8
Lot12.19
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage2,198
Acreage2.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$184,500
27%
Improvement Value:$498,700
73%
Total Assessment$683,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,658+3.9%
2024$12,180+3.8%
2023$11,734+0.9%
2022$11,633+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$265,085

To:

Sq Ft2,198DeedBook 1147, Page 760

Property Built

Built

Year Built: 1996