Skip to content

16 Old Schoolhouse RdAsbury, NJ 08802

Built 1999

Last Sale Price
$390,524
Last Sale Date
Jul 27, 1999

Property Information

Block8
Lot19.03
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,867
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$253,000
29%
Improvement Value:$619,300
71%
Total Assessment$872,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,638+3.9%
2024$16,972+3.8%
2023$16,350+0.9%
2022$16,209+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$390,524

To:

Sq Ft3,867DeedBook 1216, Page 965

Property Built

Built

Year Built: 1999