Skip to content

34 Old Schoolhouse RdAsbury, NJ 08802

Built 1999

Last Sale Price
$539,900
Last Sale Date
Oct 4, 2018

Property Information

Block8
Lot19.10
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,414
Acreage1.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$263,100
31%
Improvement Value:$593,100
69%
Total Assessment$856,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,416+3.9%
2024$16,759+3.8%
2023$16,144+0.9%
2022$16,005+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$539,900

From:

To:

Sq Ft3,414DeedBook 2451, Page 76Recorded10/10/2018

Property Sale

Sale
$383,599
DeedBook 1209, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1999